Penkanje

Penkanje na Petkovcu

Morda večina ljudi sploh ne pozna tega običaja. alt

To je zvonjenje v cerkvah ob velikih praznikih, birmah in podobnih svečanostih.To je ritmična pesem zvonov v strogo določenem zaporedju, ko se glasovi posameznih zvonov zlivajo v melodijo. To je svojevrstno ljudsko izročilo, glasbena umetnost. Pri tem opravilo v zvoniku trpijo predvsem mišice rok, kajti "žvenkelj" je pošteno težak, zvonovi pa so težki do 500 do 1500 kg. Dva zvonova ne smeta udariti hkrati. Če se to zgodi, ljudje ki jih poslušajo takoj opazijo, da penkanje ni bilo dobro. Na Petkovcu se tpenkaT še posebno slovesno na 1. "petkovsko nedeljo", to je 4. velikonočna in na žegnjanje to je 10. avgusta. (Sv. Lovrenc) Takrat se v zvoniku že zjutraj (ob 4.00) zberejo penkarji, ki udarijo nežno melodijo in veselje jih je poslušati.

 

 

alt

Naj naštejem še "penkarje": Najstarejši je torej Milan Mivšek, ki zelo rad hodi v zvonik, sicer ne gre več tako hitro po stopnicah kot leta prej, važno je da pride do vrha. Za žvenkelj rada  poprimeta tudi Marjan Brenčič in

Peter Hodnik. To so naši trije starejši gospodje, nato pa pridemo na vrsto mladi. Iztok Lukan, Janez Brenčič, Gašper Brenčič, Marko Trpin, Tomaž Trpin. To smo redni obiskovalci zvonika seveda pa nas obiščejo tudi drugi tudi mlajši ki le gledajo, ponavadi pa se kakšen najde ki tudi kaj zna in potem skupaj odzvonimo kakšno vižo.

Leta 2006 se je običaj pritrkavanja prenesel tudi na mlajšo generacijo nežnejšega spola. po objavi v oznanilih so pod vodstvom Urške Treven začele vaditi na malih zvonovih. vadile so resno in vestno, tako dobro, da so lahko svoje znanje kasneje pokazale tudi v zvoniku, kjer so hitro dokazale da so tega tudi takrat mlajše punce zmožne.

IMG037


5 pritkovalk sedaj pritrkava na okoliških srečanjih udeležujejo pa se tudi na vseslovenskih srečanjih, posebej zagrete so so ov posebnih praznikih na Petkovcu v cerkvi, ko zvonove pripravijo da zazvonijo tudi ob štirih zjutraj. Spoznale so veliko zanimivih ljudi in različne načine ter melodije pritrkavanja, ker pa je to njim v veselje kot pravijo same, bodo še naprej udarjale melodije na zvonove, običaj pa bodo seveda prenesle na naslednjo generacijo.

 

Anketa

Kaj najraje počnete pozimi

Smučanje - 33.3%
Sankanje - 8.3%
Bordanje - 8.3%
Gretje ob kuhanem vinu/čaju - 50%

Total votes: 24
The voting for this poll has ended on: 30 Mar 2012 - 00:00

Zadnji dogodki

No events

Vreme

Petkovec